Dezynfekcja powierzchni w miejscach publicznych to podstawowy element dbania o zdrowie i komfort odwiedzających. Niezależnie od tego czy jest to galeria handlowa, placówka szkolna czy medyczna, personel powinien za pomocą odpowiednich środków wykonać działania, które umożliwią zminimalizowanie rozprzestrzeniania się chorób, bakterii i patogenów. Sprawdź jak powinna wyglądać procedura dezynfekcji powierzchni.
Dlaczego dezynfekcja w miejscach publicznych jest tak ważna?
Dbanie o czystość przestrzeni publicznych to nie tylko wymóg sanitarny, ale także pierwsza linia walki z zarazkami. Szczególnie narażone na obecność bakterii, wirusów i grzybów są toalety, umywalki, blaty, klamki oraz kabiny prysznicowe (na przykład na obiektach sportowych czy basenach). Dezynfekcję blatów, podłóg i innych powierzchni twardych, na których osadza się brud oraz bakterie trzeba wykonać dedykowanymi środkami. Przeznaczone do profesjonalnego użytku produkty pozwalają utrzymać przestrzeń w czystości, zgodnie z wymaganiami Sanepidu.
Dezynfekcja miejsc publicznych - komfort i bezpieczeństwo ludzi
Dezynfekcja powierzchni pozwala zachować higienę w miejscach publicznych. Dzięki użyciu odpowiednich preparatów bakterie, wirusy i grzyby, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia, zostają usunięte. Celem jest ochrona zdrowa i zadbanie o bezpieczeństwo osób przebywających lub korzystających z danego miejsca. Zachowanie czystości zwiększa zaufanie klientów czy gości, a także pozwala na utrzymanie całej infrastruktury w dobrym stanie. Dezynfekcja dużych powierzchni najczęściej odbywa się po danej zmianie, a w przypadku szpitali czy gabinetów po wykonanym zabiegu. Odpowiednie wytyczne sanitarne obejmują nie tylko placówki medyczne, ale także zakłady produkujące i wprowadzające do obrotu artykuły spożywcze oraz placówki edukacyjne, szczególnie w okresach zwiększonej liczby zachorowań. Dezynfekcja pomieszczenia wymaga zachowania szczególnej ostrożności, a także postępowania zgodnie z zaleceniami producenta.
Najskuteczniejsze metody dezynfekcji powierzchni w miejscach publicznych
Wybór metody czy systemu dezynfekcji zależy głównie od powierzchni i jej wielkości. W małych pomieszczeniach sprawdzą się profesjonalne środki do dezynfekcji. Są szeroko dostępne i łatwe w użyciu. Wystarczy spryskać miejsce i przetrzeć lub pozostawić produkt do odparowania. Przydatne mogą być również małe urządzenia w kompaktowych wymiarach, Doskonale sprawdzą się także do trudnodostępnych miejsc. Bezdotykowe nanoszenie środka dezynfekującego czy czyszczenie zakamarków, kątów czy nieregularnych powierzchni. Do większych przestrzeni publicznych, jak obiekty sportowe, magazyny czy centra handlowe lepiej sprawdzi się dezynfekcja metodą zamgławiania. Użycie odpowiedniego preparatu zmniejsza lub zapobiega ryzyku rozprzestrzeniania się jakich wirusów jak COVID-19. Dobór odpowiedniej metody zależy również od rodzaju powierzchni, miejsca i samej wielkości. Regularne prace powinno się przeprowadzać w szkołach, na obiektach sportowych, w biurach, klatkach schodowych.
[product category_id="52" limit="4" slider="false"]
Jak wygląda procedura mycia i dezynfekcji pomieszczeń?
Dezynfekcja pomieszczeń różni się również w zależności od miejsca. Nieco inne procedury wykonuje się w hotelach, a inne w placówkach medycznych. Większość osób wychodzi z założenia, że środki dezynfekcji mają nieprzyjemny zapach i są szkodliwe dla zdrowia. Coraz więcej preparatów, dedykowanych do codziennego użytku ma przyjemny zapach i jest bezpieczna w użytkowaniu. Bardziej zaawansowane środki do dezynfekcji powierzchni, które aplikuje się profesjonalnym sprzętem wymagają użycia odzieży ochronnej, zabezpieczenia rąk, oczu czy układu oddechowego.
- Gastronomia – dezynfekcja powierzchni i sprzętów kuchennych. W każdej profesjonalnej kuchni znajdują się urządzenia, które umożliwiają profesjonalne umycie i wyparzenie naczyń.
- Placówki medyczne – w szpitalach i przychodniach używa się jednorazowe materiały eksploatacyjne. Wszystkie narzędzia przechodzą proces sterylizacji w specjalnych urządzeniach do tego przeznaczonych.
- Salony kosmetyczne – zachowanie higieny w salonie kosmetycznym to postawa dobrze prosperującego biznesu. Powierzchnie, które dotyka zarówno stylistka czy kosmetolog, jak i klienci powinny być dezynfekowane po każdej osobie. Narzędzia muszą być czyste i sterylne. Większość z nich jest jednorazowa, jak na przykład waciki, pilniki czy polerki. Wszystkie akcesoria, które dotykają skóry, jak frezy, cążki czy kopytka powinny przejść proces dekontaminacji w autoklawie.
- Hotele, hostele, pensjonaty – w miejscach turystycznych higiena i czystość mają szczególne znaczenie. Goście często zawracają uwagę na stan detali – czyste drzwi z prysznica, kontakty czy włączniki. Oprócz tego warto regularnie sprawdzać stan materacy i zasłon, odświeżać je, a pościel prać w wysokiej temperaturze.
Po pandemii Covid-19 w większości miejsc pozostały urządzenia umożliwiające wykonanie dezynfekcji rąk. Warto zapewnić swoim gościom czy klientom taką możliwość. Niewielkie, bezdotykowe urządzenia umożliwiają wygodne usunięcie większości drobnoustrojów. Płyny dezynfekujące do rąk znajdziesz w atrakcyjnych cenach w naszym sklepie, podobnie jak inne środki do sprzątania! Skorzystaj z okazji i zmów profesjonalne preparaty!