Higiena ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Jednak najmłodsi mogą nie posiadać jeszcze wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby placówki oświatowe, takie jak przedszkola oraz szkoły nie tylko zapewniały odpowiednie wyposażenie, które umożliwi zadbanie o higienę w praktyce, ale również w odpowiedni sposób przekazywały wiedzę teoretyczną na jej temat. W tym celu są one zobligowane do odpowiedniego wyposażenia pomieszczeń sanitarno-higienicznych w swoich murach. Dowiedz się więcej na temat rozwiązań umożliwiających zachowanie czystości i higieny w szkołach i przedszkolach.
Znaczenie edukacji dzieci w zakresie higieny
Warto rozpocząć naukę higieny już od najmłodszych lat. Właśnie dlatego tak ważna jest edukacja dzieci na tematy związane z higieną. Maluchy, które przestrzegają zasad czystości, będą cieszyć się lepszym zdrowiem, ponieważ brak ich zachowania może wiązać się z rozprzestrzenianiem się różnych chorób.
Edukacja na temat higieny wśród dzieci w różnym wieku jest niezwykle istotna. Warto nauczać dzieci na tematy związane z tym aspektem od najmłodszych lat, ponieważ dzięki temu wykształcą się u nich nawyki, które w przyszłości będą owocować przykładnym zachowaniem. Właśnie dlatego już w przedszkolu powinny być przekazywane maluchom odpowiednie wzorce, a higiena osobista w szkole czy przedszkolu musi być istotnym tematem w rozmowie z rodzicami.
Integracja sprzętu higienicznego z codziennym funkcjonowaniem placówki
Aby ułatwić zachowanie zasad higieny, konieczne będą środki czystości dla szkół, których dzieci oraz nauczyciele będą używać. Higiena w szkole jest kwestią obowiązkową ze względów prawnych – rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dokładnie wyznacza, jaki sprzęt do utrzymania higieny osobistej szkoła musi zapewnić. Elementami tymi są:
- Ciepła i zimna woda,
- Mydło do rąk,
- Ręczniki papierowe lub suszarki do rąk,
- Papier toaletowy.
Dzięki temu zachowana zostanie higiena pracy w szkole, czyli powstanie bezpiecznie i zdrowe środowisko, w którym dzieci bez przeszkód będą mogły zdobywać wiedzę również na innych płaszczyznach. Ponadto w placówce dostępne powinny być środki do dezynfekcji, które pozwolą dzieciom zachować higienę rąk, a personelowi dokładnie oczyścić przestrzeń do nauki.
Produkty ułatwiające utrzymanie czystości
Istotną kwestią jest również wyposażenie placówki oświatowej w różne akcesoria do sprzątania, dzięki którym personel odpowiedzialny za sprzątanie z łatwością doprowadzi szkolne pomieszczenia do czystości. Mopy czy ściereczki do wycierania pochodzące od renomowanych producentów okażą się skuteczniejsze i bardziej żywotne niż produkty niskiej jakości.
Kolejną kwestią, którą kierujący placówką powinni rozważyć, jest wyposażenie szkolnych toalet w dozowniki na mydło w płynie. Dzięki nim zmaleć może jego zużycie. Warto rozważyć również dozowniki do papieru, zarówno toaletowego, jak i ręcznikowego, które również mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia tych materiałów eksploatacyjnych. Dozownik może zaradzić również temu, by papier toaletowy w szkole był wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem, np. do zabaw.
Współpraca z dostawcami – jak wybrać najlepszego?
Ważną kwestią w utrzymywaniu czystości w placówce edukacyjnej jest również wybór najlepszego dostawcy środków czystości i materiałów eksploatacyjnych. Kluczowym czynnikiem przy tym wyborze jest jakość oferowanych produktów. Zdrowie dzieci jest najważniejszym aspektem, dlatego warto wybrać najlepszej jakości produkty. Oczywiście cena również gra znaczącą rolę, dlatego warto znaleźć odpowiedniego dostawcę, który w swojej ofercie będzie miał wysokiej jakości środki w przystępnych kosztach.