Sale gimnastyczne to miejsca codziennie intensywnie użytkowane przez dziesiątki, a czasem setki osób. Pot, kurz, ślady obuwia czy brud z zewnątrz to najczęściej pojawiające się zabrudzenia na obiektach sportowych. Aby zachować odpowiedni poziom higieny, konieczne jest regularne, profesjonalne czyszczenie z użyciem odpowiednich środków i sprzętu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej!
Profesjonalny sprzęt do sprzątania sal sportowych – na co zwrócić uwagę?
Do utrzymania czystości w dużych, często użytkowanych przestrzeniach, jak sale gimnastyczne, potrzebny profesjonalny sprzęt do sprzątania:
- odkurzacze przemysłowe – zbierają kurz i pył, które osadzają się na nawierzchni oraz w trudno dostępnych miejscach np. pod trybunami czy w narożnikach
- płaskie mopy do mycia podłóg z mikrofibry – do szybkiego przetarcia nawierzchni między zajęciami czy czyszczenia powierzchni na mokro po zakończeniu dnia
- Wózki serwisowe – ułatwiają organizację pracy personelu sprzątającego, pozwalają na wygodny transport środków czystości i narzędz,
- Mopy akrylowe – służą do przecierania podłogi na sucho. Zbierają kurz, suchy brud czy piasek
- Ściągaczki do wody – sprawdzą się głównie w łazienkach, by zapewnić suchą powierzchnię pod prysznicami czy przy saunie
Profesjonalny sprzęt do mycia podłóg powinien być dostosowany do specyfiki sal sportowych – dużej powierzchni i delikatnych, często antypoślizgowych podłóg. Jeżeli producent nawierzchni nie widzi przeciwskazań do stosowania różnego rodzaju maszyn to na dużych obiektach korzysta się zazwyczaj z urządzeń jezdnych, które myją podłogę pasami o szerokości znacznie większej niż przeciętny mop.
Jakie preparaty do czyszczenia podłóg i sprzętu sportowego wybrać?
Wybór środków czyszczących powinien być podyktowany bezpieczeństwem użytkowników i materiałów, z których wykonane są podłogi oraz sprzęt sportowy. Preparat do dezynfekcji powierzchni i podłóg nie mogą zawierać agresywnych substancji chemicznych np. silnych zasad czy wybielaczy i chloru, które mogłyby uszkodzić nawierzchnię. Najlepiej sprawdzają się środki niskopieniące środki do czyszczenia powierzchni o neutralnym pH, przystosowane do czyszczenia drewna, PCV, gumy czy syntetyków. Powinny szybko rozpuszczać brud, a także odparowywać z powierzchni w krótkim czasie. Istotny jest również zapach, który powinien być delikatny, by nie drażnić osób rozpoczynających trening.
Piłki, rakietki i sprzęt sportowy, który codziennie dotyka wiele osób również powinien być odpowiednio konserwowany. Środki do czyszczenia i płyny do dezynfekcji sprzętu powinny działać szybko i nie pozostawiać żadnych osadów czy śladów. Nie mogą uszkadzać materiałów ani naruszać ich struktury. Warto wybrać produkty, które szybko odparowują i eliminują bakterie oraz wirusy. Na zapleczu serwisu sprzątającego powinny znaleźć się również uniwersalne środki do czyszczenia powierzchni, które umożliwią dezynfekcję blatów, poręczy, klamek i innych zabrudzeń.
Środki do czyszczenia powierzchni w salach gimnastycznych
Mycie podłóg powinno być uzależnione od rodzaju nawierzchni. Niektóre nawierzchnie pokrywają specjalne materiały, które nie są odporne na szorowanie zasadowe lub kwasowe preparaty do czyszczenia. Nakładki do mopów również powinny być miękkie, pozbawione elementów ścierających. Podczas dłuższych przerw w użytkowaniu wykonuje się również czyszczenie dogłębne, zazwyczaj z wykorzystaniem dedykowanych maszyn. Takie urządzenie można kupić lub wypożyczyć. Doskonale sprawdzi się na dużych obiektach o zróżnicowanej nawierzchni. Na panelu operator ustawia poziom dozowania wody i detergentu, dzięki czemu można wykonać czyszczenie podłóg drewnianych czy specyficznej nawierzchni z gumy.
Regularne sprzątanie nie tylko wpływa na estetykę, ale również znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowników sali gimnastycznej. Warto zwracać uwagę na detale. Szczególnie w szatniach przestrzeń powinna być czysta, pomieszczenie regularnie wietrzone lub jeżeli jest taka możliwość – ozonowane.