Utrzymanie higieny w szatniach i prysznicach na basenie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Wysoka wilgotność, ciepło i intensywna eksploatacja tych przestrzeni sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Śliska podłoga może przyczynić się do upadku, szczególnie jeżeli goście nie korzystają z odpowiedniego obuwia czy poruszają się bez należytej ostrożności. Istotne jest więc, by obiekt zadbać o odpowiednio częste usuwanie wody i pozostałości po detergentach w miejscach wspólnych, a także zadbanie o czystość zarówno na podłodze, jak i w kabinach, toaletach, szafkach czy przy suszarkach. Podpowiadamy, jakie akcesoria i środki czystości sprawdzą się w tych miejscach.
Profesjonalne środki czyszczące – podstawa czystości w strefie mokrej
Codzienne czyszczenie powierzchni na basenach publicznych odbywa się głównie z wykorzystaniem urządzeń maszynowych. Dzięki nim posadzki są czyste, wolne od zarazków, osadów czy pozostałości po chlorze. Do ich czyszczenia stosuje się dedykowaną, profesjonalną chemię. Dużym sprzętem znacznie trudniej wjechać do stref, w których znajdują się prysznice czy przebieralnie. Tutaj zdecydowanie lepiej postawić na dobrej jakości sprzęt sprzątający oraz profesjonalne środki czyszczące bezpieczne dla użytkowników oraz dedykowane do konkretnego rodzaju powierzchni, najczęściej płytek.
Do codziennej pielęgnacji szatni i natrysków na basenie warto stosować profesjonalne środki czyszczące o właściwościach dezynfekujących, które pozwolą wyeliminować bakterie i grzyby, antypleśniowe i niskopieniące. W sklepach z powodzeniem można znaleźć środki dedykowane do obiektów sportowych lub stref SPA.
Jaki sprzęt sprzątający sprawdza się najlepiej na basenie?
W środowisku basenowym, a także na obiektach sportowych czy siłowniach do bieżącego sprzątania najlepiej sprawdzają się akcesoria odporne na wilgoć i korozję. Największym sprzymierzeńcem są ściągaczki z długim kijem o szerokości co najmniej 70 cm. Pozwalają na szybkie i dokładne zebranie wody z powierzchni. Dopiero później warto umyć podłogi mopem o szerokiej końcówce.
Po zakończonym dniu na obiekcie, ekipa sprzątająca korzysta zwykle z myjek ciśnieniowych, które świetnie radzą sobie z zabrudzeniami w natryskach i fugach. Powierzchnie takie jak blaty, ławki czy wnętrza szafek powinny być przecierane ścierkami z miękkich materiałów, a także czyszczone odpowiednimi preparatami. W niektórych miejscach korzysta się również z różnego rodzaju szorowarek, odkurzaczy wodnych i innych nowoczesnych urządzeń, które przyspieszają pracę ekipy sprzątającej.
Skuteczne środki do mycia – jak dobrać je do szatni i natrysków?
Do codziennego mycia szatni i pryszniców na mniejszych obiektach warto stosować dedykowane środki do mycia sanitariatów, które skutecznie usuwają osady z mydła, detergentów do włosów, tłuszcze, oleje i kamień z wody, a także zabrudzenia organiczne, biofilm i naloty pleśniowe. Doskonale sprawdzą się te w formie spray, a także rozcieńczalne w wodzie środki do mycia podłóg. Pomocny w trakcie poruszania się po obiekcie z całym sprzętem i detergentami będzie również wózek do sprzątania, który ma również specjalne miejsce na stelaże do mopów.
Do szybkiej dezynfekcji powierzchni kontaktowych klamek, szafek, przycisków czy suszarek sprawdzą się uniwersalne preparaty bakteriobójcze. Takie elementy jak dozownik do mydła w płynie, na szampon czy żel pod prysznic również wymagają regularnego czyszczenia i napełniania. Warto pamiętać, że miejsca, które są permanentnie mokre są szczególnie narażone na rozwój bakterii i pleśni. Nie można dopuścić do pojawiania się grzybów i innych produktów.