higi24 - Twój partner w utrzymaniu czystości
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Usuwanie pleśni i grzybów

Grzyb czy pleśń w pomieszczeniach powstają zazwyczaj w wyniku nagromadzenia się wilgoci i jej niewłaściwego odparowywania, który jest efektem niewydajnej wentylacji. Para wodna zaczyna się skraplać w najzimniejszych miejscach – zazwyczaj na ścianach czy w narożnikach. Wynika to również z powstawania mostków termicznych spowodowanych niedopracowaną izolacją. Pojawiające się na ścianie grzyb lub pleśń są szkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się nieestetycznego, niehienicznego i uporczywego problemu.

Usuwanie grzyba ze ściany – skuteczne metody i najczęstsze błędy

Pierwszym sygnałem, który można zaobserwować to osadzanie się wilgoci na oknach i ścianach w postaci mokrych plam. Później pojawiają się małe, czarne kropki, które z czasem zamienią się w duże, czarno-zielone plamy. W pierwszej kolejności warto sprawdzić wentylację w pomieszczeniu. Możesz to wykonać przykładając zapaloną świeczkę, zapałkę lub zapalniczkę do kratki. Jeżeli płomień pozostanie nieruchomy, oznacza to, że wentylacja jest nieprawidłowo wykonana lub zabrudzona. Wyczyść kratkę i powtórz czynność.

Pleśń co do zasady ma kolor czarny, zielony, rudy lub żółty. Nie przenika przez kolejne warstwy materiałów budowlanych, w przeciwieństwie do powstającego grzyba. Umożliwienie rozwoju i opóźnienie działania to najczęściej popełniany błąd, który popełnia wiele osób. Grzyb może zadomowić się nie tylko w farbie czy tynku, ale także betonie czy drewnie. Wydziela nieprzyjemny zapach i szybko się rozrasta. Usunięcie go z powierzchni jest więc rozwiązaniem tymczasowym. Pleśń na ścianie – jak się pozbyć? Trzeba znaleźć źródło problemu i najpierw je trwale usunąć, a dopiero potem zająć się grzybem.

Wysoka wilgotność może pojawiać się w przypadku:

  • zbyt rzadkiego wietrzenia pomieszczeń, szczególnie zimą,

  • nieprawidłowo wykonanej wentylacji grawitacyjnej,

  • nieszczelnej instalacji wodno-kanalizacyjnej,

  • nieprawidłowego wykonania izolacji ścian, dachów i piwnic (mostki termiczne), zużycia lub zdeformowania wełny mineralnej,

  • niewłaściwego odprowadzania deszczówki

  • uszkodzonego dachu czy elewacji.

Warto pamiętać, że zarówno pojawienie się pleśni, jak i grzybów wywołuje nie tylko działanie na materiały budowalne, ale także na zdrowie wszystkich domowników. Długotrwałe wdychanie powietrza w zagrzybionym pomieszczeniu powoduje podrażnienia układu oddechowego, astmę, alergię, bóle głowy, grzybicę oskrzelowo-płucną, zapalenie zatok i stawów, problemy z nerkami i wątrobą, a nawet zmiany nowotworowe. Usuwanie pleśni ze ścian i grzyba można przeprowadzić samodzielnie, ale w przypadku bardziej zaawansowanego rozrostu niezbędna będzie interwencja profesjonalnej firmy, a także przeprowadzenie remontu. Profesjonalne środki czystości, płyny dezynfekujące oraz przydatne akcesoria do sprzątania zamówisz wygodnie z dostawą do domu lub biznesu.

 [product category_id="34" limit="4" slider="false"]

Jaki preparat na pleśń i grzyby na ścianie wybrać?

Pojawił się grzyb na ścianie - jak się pozbyć? By pozbyć się niechcianych wykwitów najlepiej zastosować odpowiedni preparat do usuwania pleśni ze ścian lub detergent grzybobójczy. Warto pamiętać, że takie środki działają drażniąco na skórę i układ oddechowy dlatego powinno się zachować odpowiednie środki ostrożności. Preparaty zawierają fungicydy, które zabijają grzyb na poziomie komórkowym, a także zapobiegają jego nawrotom. Preparat grzybobójczy do ścian w formie praktycznego sprayu to najwygodniejsza metoda aplikacji. Sprawdzi się w przypadku pojawienia się grzyba jedynie na powierzchni. W tym celu warto zeskrobać kawałek farby ze ściany i sprawdzić czy komórki zdążyły przejść w tynk. Jeżeli nie, miejsce można odgrzybić, a po wyschnięciu i wywietrzeniu pomieszczenia odpylić miejsce, zagipsować, wyszlifować, zagruntować je i pomalować. Jeżeli zauważysz, że problem jest głębszy – nie unikniesz remontu. Konieczne będzie usunięcie tynków i gładzi, a następnie zaaplikowanie preparatów grzybobójczych. Możesz również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą odpowiednie działania, by dezaktywować grzyb na ścianie. Jak usunąć go trwale i nie popełnić podstawowych błędów?

Zdecydowanie zamalowanie problemu farbą, by nie było go widać to najgorsze, co możesz zrobić. Pod nową warstwą namnoży się więcej komórek, czego efektem będzie ponownie zagrzybienie miejsca w znacznie większym stopniu. Nie pomoże również remont, jeżeli nie usuniesz przyczyny gromadzenia się wilgoci. Konieczne jest sprawdzenie i udrożnienie wentylacji. Pomocne może być zamontowanie na oknach odpowiednich nawiewników, a także zakup osuszacza powietrza. Nie rezygnuj z wietrzenia pomieszczeń zimą. Wystarczy kilka minut by poziom wilgotności spadł do komfortowego i bezpiecznego poziomu.

Domowe sposoby na usunięcie pleśni ze ścian – czy są skuteczne?

Domowymi sposobami można walczyć z pleśnią, czyli małymi, czarnymi kropkami, które pojawiają się na ścianie, silikonie czy na fugach. Dobrym pomysłem jest wymieszanie octu z wodą w proporcjach 1:2, a następnie spryskać powierzchnię. Pomocna będzie również woda utleniona, czy woda zmieszana z sodą oczyszczoną. Domowy preparat na pleśń na ścianie może być również stworzony na bazie soku z cytrusów. Podobnie, jak w przypadku grzyba, warto poszukać przyczyn pojawiania się pleśni. Warto pamiętać, że usuwanie pleśni ze ściany - domowe sposoby pomogą doraźnie. W przypadku nawracającego problemu trzeba poszukać głębiej.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl